fbpx

Tirsan Kardan

Arge Merkezi

 

Genel Bakış

Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi, 5746 sayılı yasa uyarınca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2016 yılı başında onaylanarak, tescillenmiştir.

Toplam 3.395m2 kapalı alan üzerine kurulu olan tesisimizde tasarım ve simülasyon, ürün geliştirme ve proje yönetim faaliyetleri yürütülmektedir. Ayrıca, son teknoloji ile donatılmış 1.865m2’lik bir test merkezini de bünyesinde barındırmaktadır.

Makina, malzeme ve metalürji, mekatronik, fizik ve kimya alanlarında uzmanlaşmış 35 kişilik araştırmacı ve teknisyenden oluşan kadromuz, tasarımdan nihai ürüne kadar devam eden süreçte müşterilerimizin tüm ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak hedefi ile çalışmaktadır.

Ar-Ge Merkezi’miz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın performans değerlendirmesi sonucunda Türkiye’de yerleşik A Grubu Ar-Ge Merkezleri arasında 2018 yılında 1.lik ve 2020 yılında 3.lük ödüllerine layık görülmüştür.

Test ve Doğrulama

Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi bünyesinde yer alan Test Merkezi’miz, montajlı ürün seviyesinden bağımsız bileşenlere kadar tüm ürün ve proses doğrulamalarını gerçekleştirebilecek eksiksiz bir altyapıya sahiptir.

Ürünlerimizin performansını, sanal ortamda gerçekleştirilen test ve simülasyonların ardından, gerçek saha koşullarını canlandıran hızlandırılmış fiziksel testler ile de doğruluyoruz.

Özellikle yapısal ve dinamik dayanıklılık, akustik konfor ve çevresel etki alanlarında uzman kadromuz tarafından kurgulanmış olan ve sonuçları gerçek saha koşulları ile doğrulanmış özel test planları uygulamaktayız.

Yatırımı yeni tamamlanmış olan entegre çamur sistemine sahip ağır ticari araç yol simülatörü ile, 8-10 ay süren araç seviyesi dayanıklılık testlerini 8 hafta gibi kısa bir zaman diliminde laboratuvar seviyesi test programı içerisine sıkıştırabiliyoruz.

Test Merkezi’mizde yeni ürün prototiplerine ait test ve doğrulamaların yanı sıra seri üretimdeki ürünlerimizin periyodik performans testleri de gerçekleştirilmektedir.

Araştırma ve Geliştirme

Yeni ürün tasarım süreci içerisinde yer alan tüm kavramsal tasarım, sanal simülasyon ve proje yönetim aşamaları deneyimli uzman kadrolar tarafından Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir.

Ürünlerimiz yapısal ve dinamik dayanıklılık, güvenlik ve mekanik titreşimler ile akustik alanlardaki gerçek saha çalışma koşulları gelişmiş bilgisayar destekli tasarım ve analiz metodolojileri kullanılarak öncelikle sanal ortamda simüle edilir. Böylelikle, bazı laboratuvar ve araç-seviyesi testlerine olan ihtiyaç ortadan kaldırılmakta, ürün tasarım çevrim süreleri kısaltılmakta ve ürün geliştirme maliyetleri azaltılmaktadır.

Fikri Haklar

Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi’nin temel hedeflerinden birisi de katma değer yaratan ve yenilikçi fikirler içeren projeler üreterek sahip olduğu fikri haklar portföyünü sürekli olarak geliştirmektir.

Ar-Ge Merkezi’miz 2016-2018 yılları arasında fikri haklar portföyünü 2 kat artırarak, 2019 yılı içerisinde tescillenmiş patent sıralamasında Türkiye’de ilk 50, tescillenmiş faydalı model sıralamasında ise ilk 10 firma içerisinde yer almıştır. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında ise patent tescil sayısında ilk 10 ve faydalı model tescil sayısında ise ilk 3 firma içerisindedir. 2020 yılında da tescillenmiş patent sıralamasında Türkiye’de ilk 50 içerisinde yer alma başarısı göstermiştir.

Giderek ivmelenen tempomuz, 2022 yılı içerisinde ve sonrasında firmamızı daha üst sıralara taşıyacaktır.

0
Patent/Faydalı Model Toplam Başvuru Sayısı
0
Patent/Faydalı Model Toplam Tescil Sayısı