fbpx

Tirsan Kardan

Ar-Ge Merkezi

Ar-Ge Merkezi

Merkez Hakkında

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2016 yılında sertifikalandırılan Tirsan Kardan AR-GE Merkezi’nde kardan mili ve yedek parçalara ilişkin proje ve faaliyetlerin tamamı merkez binasında tek çatı altında yönetiyor.
3.395m2 kapalı alan üzerine kurulu olan tesisinde tasarım ve simülasyon, ürün geliştirme ve proje yönetim faaliyetleri yürütülüyor. Ar-Ge Merkezi içerisinde ulusal ve global ölçekte sektöre örnek olacak son teknoloji ile donatılmış 1.865 m2’lik test merkezi yer alıyor.
Araştırmacı yapısı, inovatif yaklaşımı ve teknik donanımıyla öne çıkan Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezinde, farklı disiplinlerden bir araya gelmiş fen ve mühendislik kökenli, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde makine, malzeme ve metalürji, mekatronik, fizik ve kimya alanında uzman kadro yer alıyor. Ar-Ge Merkezi ekibi, tasarımdan nihai ürüne kadar devam eden süreçte müşterilerinin gelişen ve değişen ihtiyaçlarını karşılamak hedefi ile çalışıyor.
Ar-Ge Merkezi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın performans değerlendirmesi sonucunda Türkiye’de yerleşik A Grubu Ar-Ge Merkezleri arasında 2018 yılında 1.lik ve 2020 yılında 3.lük ödüllerine layık görülmüştür.
Tirsan Kardan 2030 vizyonu doğrultusunda AR-GE yatırımlarına ve çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Test ve Doğrulama

Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi bünyesinde yer alan Test Merkezi global ölçekte sektörün sayılı örnekleri arasında yer alıyor. Test Merkezi, montajlı ürün seviyesinden bağımsız bileşenlere kadar tüm ürün ve proses doğrulamalarını gerçekleştirebilecek eksiksiz bir altyapıya sahip.
Ürünlerin performansını, sanal ortamda gerçekleştirilen test ve simülasyonların ardından, gerçek saha koşullarını canlandıran hızlandırılmış fiziksel testler ile doğruluyor.
Özellikle yapısal ve dinamik dayanıklılık, akustik konfor ve çevresel etki alanlarında uzman kadro tarafından kurgulanmış olan ve sonuçları gerçek saha koşulları ile doğrulanmış özel test planları uyguluyor.
Yatırımı yeni tamamlanmış olan entegre çamur sistemine sahip ağır ticari araç yol simülatörü ile, 8-10 ay süren araç seviyesi dayanıklılık testlerini 8 hafta gibi kısa bir zaman diliminde laboratuvar seviyesi test programı içerisine sıkıştırabiliyor.
Test Merkezi yeni ürün prototiplerine ait test ve doğrulamaların yanı sıra seri üretimdeki ürünlerimizin periyodik performans testleri de gerçekleştiriyor.

Araştırma ve Geliştirme

Yeni ürün tasarım süreci içerisinde yer alan tüm kavramsal tasarım, sanal simülasyon ve proje yönetim aşamaları alanında deneyimli ve uzman mühendis kadrolar tarafından Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.
Ürünlerin yapısal ve dinamik dayanıklılık, güvenlik ve mekanik titreşimler ile akustik alanlardaki gerçek saha çalışma koşulları gelişmiş bilgisayar destekli tasarım ve analiz metodolojileri kullanılarak öncelikle sanal ortamda simüle ediliyor. Böylelikle, bazı laboratuvar ve araç-seviyesi testlerine olan ihtiyaç ortadan kaldırılarak, ürün tasarım çevrim süreleri kısaltılmakta ve ürün geliştirme maliyetleri azaltılıyor.

Fikri Haklar

Tirsan Kardan Ar-Ge Merkezi katma değer yaratan ve yenilikçi fikirler içeren projeler üreterek sahip olduğu fikri haklar portföyünü sürekli olarak geliştiriyor.
Ar-Ge Merkezi 2016-2018 yılları arasında fikri haklar portföyünü 2 kat artırarak, 2019 yılı içerisinde tescillenmiş patent sıralamasında Türkiye’de ilk 50, tescillenmiş faydalı model sıralamasında ise ilk 10 firma içerisinde yer aldı. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında ise patent tescil sayısında ilk 10 ve faydalı model tescil sayısında ise ilk 3 firma içerisinde yer alıyor. 2020 yılında da tescillenmiş patent sıralamasında Türkiye’de ilk 50 içerisinde yer alma başarısı göstermiştir.

125

Patent/Faydalı Model Toplam Başvuru Sayısı

132

Patent/Faydalı Model Toplam Tescil Sayısı